Kryminał najlepszy w Polsce

Kryminał poszukiwany

W czyich dłoniach nigdy nie zagościł kryminał? Chyba dotyczy to tylko osób, które w ogóle nie przeczytały żadnej książki. Każdy mól książkowy, niezależnie od tego, co czyta, prawdopodobnie choć raz sięgnął po powieść grozy. Zimy w Polsce trwają długo, wieczory, jak i całe dnie, są szare i ponure. Jesienie i wiosny nie wyglądają jednak znacznie inaczej. Aura sprzyjająca zatopieniu się w tajemniczy świat zagadek i zbrodni… Jednak nie tylko szwedzcy, czy angielscy pisarze znają się na tym gatunku. Mamy na naszym rodzimym podwórku całą masę utalentowanych budowniczych fabuł, z którymi warto się zapoznać. Spraw że to kryminał wypełni w tym roku Twoje wieczory.

Przyjęło się, że w modzie jest narzekanie na to, co mamy. Czy chwalimy się sukcesami militarnymi, czy tylko rozpamiętujemy nieudane powstania? Czy chodzimy do kin na polskie filmy? Czy w Wigilię oglądamy „Kevina samego w domu”, czy nasze, równie świetne „Listy do M.”? Są dziedziny, w których, jako patrioci, możemy się czuć dumni i doceniani. Jedną z takich dziedzin jest pisarstwo kryminalne. Od kilku lat zauważalny jest trend powstawania coraz większej ilości książek trzymających w napięciu. Zarówno kryminały, książki sensacyjne, jak i thrillery polityczne, cieszą się u nas coraz większą popularnością. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejni pisarze. Warto jest więc wyjść poza schemat i sięgnąć po innych autorów niż Henning Mankell, czy Agatha Christie. Wszystkim mającym problem z zapamiętaniem zagranicznych imion w trakcie czytania, a także osobom chcącym przeczytać naprawdę mocną powieść, przedstawiam Zygmunta Miłoszewskiego, Katarzynę Bondę i Remigiusza Mroza.

Zygmunt Miłoszewski

Ten czterdziestojednoletni autor narobił sporego zamieszania w świecie pod tytułem kryminał. Zasłynął z trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim („Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Gniew”). Pomimo tego, iż jest to bohater, którego nie jest łatwo polubić od początku, każdy znajdzie z nim w końcu nić porozumienia i zacznie mu kibicować. Mężczyzna w okresie kryzysu wieku średniego, inteligentny, ironiczny, ambitny. Zawsze dochodzi do prawdy, wierzy w Kodeks Karny, a jego dekalogiem są paragrafy. Każdy kryminał jest zbudowany w sposób niezwykle inteligentny, a autor wodzi czytelnika za nos, do samego końca nie pozwalając domyślić się zakończenia. Książki Miłoszewskiego zawierają w sobie kryminał, a także mocne elementy thrillera, czy dreszczowca.

Przedstawiają naturę polską w krzywym zwierciadle, nasze wady i przywary. Poza trylogią o Szackim, pan Zygmunt ma na swoim koncie thriller „Domofon”, a także powieść sensacyjną z nutką humoru i historii „Bezcenny”. Ponadto jest współtwórcą (drugim jest jego brat) serialu „Prokurator”. Autora polecam tylko osobom o silnych nerwach!

Katarzyna Bonda

Zwana jest także Królową Polskiego Kryminału. Jej książki są zaskakujące, fabuła jest zbudowana solidnie, nie brakuje zwrotów akcji. Często sięga po tajemnice sprzed lat, łączy ze sobą wątki, tak, że czasem trudno jest się połapać o co tak naprawdę chodzi. Czytelnik musi zwracać uwagę na różne szczegóły, nie wiedząc, które z nich są naprawdę ważne, a które mają na celu zmylić policję. Katarzyna Bonda jest autorką między innymi serii książek o Saszy Załuskiej. Kobieta ta wykonuje nietypowy zawód profilerki i pomaga organom ścigania w śledztwach, wykonując portrety psychologiczne potencjalnych sprawców. Każdy kryminał Bondy zawiera także nawiązanie do polskiej natury – np. sporów między Polakami, a Ukraińcami na Wołyniu, co dodaje książkom wartości historycznej.W jednym z wywiadów zdradziła, że opisując Saszę, dała jej swoje cechy charakteru. Silna, niezależna, samotnie wychowująca córkę, nie umiejąca do końca zaufać ludziom. Poznacie książki Bondy, poznajcie ją samą..

Remigiusz Mróz

Fenomenalny debiut sprzed kilku lat. Remigiusz Mróz ukończył Prawo na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Ma ustalony rytm pracy, który zakłada pisanie średnio jednej książki na miesiąc, co sprawiło, że ma ich na swoim koncie ponad 30. Coś jeszcze? Ma dopiero 30 lat. Ponadto w każdym miesiącu przebiega mniej więcej 100 kilometrów i chodzi po górach. Jedna z jego książek, „Kasacja”, została uznana Najlepszą Książką 2015 roku. Wydawać by się mogło, że ten młody autor osiągnął już wszystko, jednak on idzie po więcej i cały czas tworzy nowe powieści. Ma już na swoim koncie serię thrillerów prawniczych o Joannie Chyłce, sensacyjną trylogię z Wiktorem Forstem, a nawet powieści historyczne. Wszystkie rozprawy sądowe, opisywane w jego książkach są przemyślane i dokładne, dając dowód temu, że autor sam w wielu uczestniczył i ma wykształcenie w tej dziedzinie – poznał kryminał i jego świat na wylot. Sam przekonaj się, co potrafi Remigiusz Mróz i czym jeszcze Cię zaskoczy.

Oto Trzej Królowie (w tym jedna kobieta) polskiej prozy prawniczej. Kryminał i książki grozy to ich domeny. Może to po nich sięgniesz w tym roku?

A o tym, jak na mnie wpłynął każdy kryminał, który przeczytałem, w zakładce O mnie:

O mnie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *